AK Parti İl Teşkilatının 7’inci Olağan Kongresi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 1,5 yıldır atanmış olarak görevini sürdüren AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in tek aday olduğu kongrede seçilmiş başkan unvanını aldı. 604 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 30 büyük kongre delegesi, 50 kişilik il yönetim kurulu 25 kişilik yedek il yönetimi kurulu ve 5+5 kişilik disiplin kurulu belirlendi. Kongrenin Divan Başkanlığını MKYK Üyesi Antalya Milletvekili Mustafa Köse yaparken Divan Başkan Yardımcılığını İl Koordinatörü Hikmet Ayar, katip üyeliklerini ise İl Başkan Yardımcısı Halit Çokan, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir ve İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir üstlendi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirilen AK Parti İl Teşkilatının 7’inci Olağan Kongresi öncesi sabah saatlerinden itibaren kongrenin gerçekleştireceği salonun girişinde ve çevresinde emniyet güçleri tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin alındı. Koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe, maske ve temizlik kurullarına en üst düzeyde uyulması için çok sıkı tedbirler alındı. Kongreye katılacaklara, geçtiğimiz gün Hasan Gemici Spor Salonu’nda koronavirüs testi yapılmıştı.

KONGREYE GENİŞ KATILIM

Kongreye ülkemizin son Başbakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Ali İhsan Yavuz, Fatih Şahin, AK Parti MYKY Üyesi Hatice Merve Tatar, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Cemil Yaman, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Geçmiş Dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Baki Özdemir, AK Parti geçmiş dönem il başkanları Şemsettin Ceyhan, Mahmut Civelek, Abdullah Eryarsoy, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, KOTO Başkanı Necmi Bulut ve çok sayıda delege katıldı. Kongrede Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve AK Parti Karamürsel ilçe Başkanı Sait Mete'de hazır bulundu.

 

ELLİBEŞ KATILAMADI

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan kongreye yakın bir akrabası Covid-19 hastalığına yakalandığı için kendi kongresine katılamadı. Kongrenin divan başkanı olan AK Parti MKYK üyesi Antalya Milletvekili Mustafa Köse Ellibeş’in durumuyla ilgili olarak, “İl başkanımızın yakın akrabası Covid pozitif çıktı o yüzden kendisi temasta bulunduğu için bugün aramızda yok” dedi. 

KOCAELİ’NİN AK PARTİNİN KALESİ OLDUĞUNU GÖSTERMEYE HAZIRIZ

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Sizler için milletimizden aldığımız emaneti en yukarıya taşımak için gece-gündüz demeden var gücümüzle tüm arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Yeter ki dünya lideri, mazlumların umudu Cumhurbaşkanımızın vizyonuna uygun olarak yol arkadaşı olarak ona layık olabilelim. Birazdan Cumhurbaşkanımızı karşılayacağız. Şimdi gençlerimize sesleniyorum. Cumhurbaşkanımıza Kocaeli’nin AK Partinin kalesi olduğunu göstermeye hazırız. Allah milletimize karşı, Cumhurbaşkanlarımıza karşı mahcup etmesin” dedi.

KOCAELİ HER ZAMAN DİMDİK DURDU

Kongrede konuşan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, “Kocaeli çok güçlü bir teşkilatımız. Kocaeli her zaman Cumhurbaşkanımızın yanında dim dik durmuş bir teşkilattır. Cumhurbaşkanımıza gönülden verdiğiniz bu destekten dolayı her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Bu salonda Türkiye’nin geleceğine başarı damgalarını vuracak insanlar görüyorum. Mesele memleket meselesi olunca taşın altına elini değil gövdesini koyan insanlar görüyorum. Bu ülke için yapacak daha çok işimiz. Tüm farklı görüşlerinden beslenerek inşallah ülkemizi ileriye hep birlikte taşıyacağız. AK Parti herhangi bir zümrenin partisi değildir. AK Parti 83 milyonun partisidir. AK Partili olmak demek adaletten yana olmak demektir” dedi.

KOCAELİ GENÇLİĞİ HER ZAMAN FARKINI ORTAYA KOYUYOR

Şahin’in ardından kürsüye gelen geçmiş dönem Başbakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım yaptığı konuşmada “Kocaeli gençliği her zaman farkını ortaya koyuyor. İlk gün ki gibi heyecanlı cap canlı. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. ‘Milletimizin gönlüne girmekten başka bir derdimiz yok’ diyen liderimiz Cumhurbaşkanımızla gurur duyuyoruz. Bugüne bir hafta önce milletvekili arkadaşlarımızla Azerbaycan’daydık. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya geldik. ‘Şuşa’yı ne zaman alacağız’ dediğimizde bize ‘Bir nefes kadar yakınız’ demiştir. Çok şükür Şuşa’ya Türk ve Azerbaycan bayrakları dikildi. Türkiye her zaman Azarbaycan’ın yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir” dedi.

EN BÜYÜK DESTEĞİ KOCAELİ’DEN GÖRÜYORUZ

Sözlerine Azerbaycan’ın Şuşa zaferini kutlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gökyüzünde yıldızların gıpta ettiği Kocaeli. Büyük yıkımlar gördüğü halde her defasında küllerinden yeniden dirilen yiğit Kocaeli. Rüyası, sevdası, davası büyük Kocaeli, sizleri yürekten selamlıyorum. Kocaeli terörle, darbecilerle mücadelemizde hep yanımızdaydı. Türkiye’nin yeni bir yol ayrımında olduğu şu günlerde yine Kocaeli’de en büyük desteği görüyoruz. Milletimizin sorumluluğunu AK Parti olarak taşıyoruz. AK Parti 11 milyon 200 bin üyesi ile milletimizin en çok sahiplendiği partisidir. AK Partinin kurucusu da sahibi de milletimizin kendisidir. Millet yoksa AK Parti’de yoktur. Her kim ki milletle arasına mesafe koyar, kibir belasına düşerse AK Parti ile bir bağı kalmamıştır. Hiçbir meşgale milletin gönlünü kırmanın bahanesi olamaz.

PARTİYE SAHİP ÇIKIN

“Ülkemizin en köşesine kollarımızı dallarımızı salacağız” diyen Erdoğan “Belediye başkanlarımızla, her kardeşimizle milletimizin hizmetinde olacağız. Bu millete efendi değil hizmetkar olacağız. 83 milyonu kucaklayarak hedeflerimize ulaşacağız. Bu hedefler doğrultusunda gece gündüz çalışacağız. AK Parti güçlendikçe Türkiye güçlenecek. AK Parti eser ürettikçe milletimiz kazanacak. Böyle bir davanın zaferini görmekten daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Böyle bir davaya gerektiğinde canımı oraya koymaktan daha büyük şeref bilmiyorum. Sizlerden aynı anlayışla partimize sahip çıkmanızı istiyorum. İl kongremizi bu hedeflerimizi yenilemek, güçlendirmek için bir fırsat olarak görüyorum. Görev alacak tüm kardeşlerimize başarılar diliyorum” dedi.

18 YILDA 18 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTIK

Kocaeli son 18 yılda 18 milyar lira yatırım yapıldı. Hiçbir siyasi hareketin geçmişinde böyle bir şey yoktur. Eğitim alanında 11 bin 443 adet derslik açtık. 14 bin kişilik yurt binaları yaptık. 37 spor tesisleri yaptık. Gebze Teknik Üniversitesi’ni hizmete soktuk. Şehrimiz için toplam 9 millet bahçesi projemiz bulunuyor. Kocaeli’deki yoksul vatandaşlarımıza 2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Bay Kemal haberin var mı bundan. Toplam 84 adet sağlık tesisimizi şehrimize kazandırdık. 9 sağlık tesisimizin inşası devam ediyor. 20 bin 982 konut projesini hayata geçirdik. 193 kilometre ilave ile bölünmüş yol kapasitesini 340 kilometreye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolunu etap etap açıyoruz” dedi. 

 

KOCAELİ’Yİ YENİ HİZMETLERLE TANIŞTIRACAĞIZ

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “İzmit-Kandıra-Kaynarca yolunun ilk kısmını önümüzdeki yıl trafiğe açmayı planlıyoruz. Şehir hastanesi güzergahındaki bölünmüş yolu tamamlayacağız. Kocaeli’yi hızlı tren noktası haline getireceğiz. Kocaeli Türkiye’nin birçok il merkeziyle bağlantısı olacak. Kocaeli’ye bunlar yakışır. Türkiye’nin en modern lojistik merkezlerinden birini kazandırdık. Gebze-Halkalı Banliyö tren hattını tamamladık. Durmak yok, yola devam dedik. Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Darıca sahil metro hattı da bir diğer önemli projemizdir. Bu hat yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda. Kuruçeşme tramvay hattının yapımına başladık. Kocaeli’de 2 baraj 3 gölet inşa ettik, 1 gölet daha inşa ediyoruz. 380 milyon tutarında destek verdik Kocaelili çiftçilerimize. Kocaeli’nin tamamına doğalgaz verdik. İnşallah önümüzdeki dönemde şehrimizi yeni hizmetlerle tanıştıracağız” dedi.