Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 86. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkan Vekili Mesut Çetinkaya, Cumhuriyet Savcısı İrfan Deniz Çapkın, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı kutlama töreni Atatürk anıtı önünde gerçekleştirildi.

Tören programı kapsamında Atatürk Anıtına Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunuldu. Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşıyla Bayrağımız göndere çekildi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 86. Yıldönümü kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Karamürsel Belediye Başkan Vekili Mesut Çetinkaya yaptı.

Mesut Çetinkaya yapmış olduğu konuşmada 86 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamanın gururunu yaşayan Karamürselliler ile bugün aynı mutluluk ve gururu yaşadıklarını belirterek “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran dolu kalplerimiz ile heyecan, mutluluk ve gururla atamızın huzurunda yer almaktayız.

Dünya tarihine geçen bir istiklal mücadelesi vererek, Türk milletinin boynuna esaret zincirinin vurulamayacağı cihana gösteren ve bağımsızlığımızı bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 24 Temmuz 1933 tarihinde Acar isimli Motoruyla Deniz yolu ile ilçemize teşrif etmişlerdir.

 

İlçemiz tarihinde önemli bir yer tutan bu ziyaretin gerçekleştiği ve Karamürsel Belediyesi olarak o günü yansıtacak şekilde yeniden düzenlediğimiz bu alanda yer alan iskeleden, kendisini coşku ve heyecanla karşılayan ilçemiz halkını selamlayarak belediye binamızı şereflendirmişlerdir.

Atatürk, Pirali namıyla bilinen Kıraathanede kendisine sunulan kahveyi içerken, aynı zamanda da Karamürsel halkı ile sohbet ederek onların istek ve şikâyetlerini bizzat kendilerinden dinlemiştir.

Gazi Mustafa Kemal; İlçe Askerlik şubesindeki incelemeleri sırasında, 4 Kez işgale uğradığı halde bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmeyen, Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi Ya İstiklal Ya Ölüm parolası ile kenetlenerek, Kuvayı millîye ruhuyla direnişe geçen Karamürsel Halkı için şu onur verici sözleri söylemiştir.

“Karamürsel Halkı, İstiklal savaşında çok çalışmış, kadını ve erkeği ile cepheye silah ve cephane taşımış, işgal hareketlerine karşı üstün bir kahramanlıkla mübadelede bulunmuştur. Bu sebeple burayı ziyaret etmekten son derece memnunum”

Ulu Önder Atatürk iki buçuk saat süren incelemelerini tamamlayıp çarşıdaki caddelerinin genişletilmesine ilişkin gerekli görüş ve fikirlerini de belirterek aynı gün ilçemizden ayrılmıştır” dedi.

Tören Başkan Vekili Mesut Çetinkaya’nın yapmış olduğu konuşmanın ardından Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Atatürk’ün Karamürsel’e acar motoruyla gelişi canlandırılmasıyla sona erdi.